zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Prodej aut na alternativní pohon v EU stoupl do září o polovinu

16.11.2017
Ekologická auta
Prodej aut na alternativní pohon v EU stoupl do září o polovinu

Prodej aut na alternativní pohon, tedy zejména hybridů a elektromobilů, se v Evropě ve třetím čtvrtletí zvýšil o 51 procent na 211.635 vozů. Tvořily tak šest procent celkových prodejů nových aut v EU. Elektromobily pak měly podíl 1,6 procenta. Oznámila to dnes evropská asociace výrobců aut ACEA.

Všech pět největších trhů zaznamenalo dvojciferný růst. Registrace aut na alternativní pohon se téměř zdvojnásobily ve Španělsku a v Německu, když rostly o 91 respektive 83 procent. V Británii a Francii rostl prodej o polovinu a v Itálii o třetinu.

Česká republika je s růstem o 48 procent na 1746 prodaných ekologických aut na 15 místě v EU. Za leden až září se v tuzemsku prodalo 5318 vozů na alternativní pohon, což je meziroční nárůst o 47 procent.

Evropská komise dnes přišla s návrhem, že nové osobní automobily a dodávky v Evropské unii by měly mít v roce 2030 o 30 procent nižší emise než v roce 2021. Součástí návrhu jsou také pobídky, které by měly evropské výrobce automobilů posunout k větší výrobě bezuhlíkových či nízkouhlíkových aut, především elektromobilů.

Návrh je součástí snah komise zajistit splnění celkového cíle zredukovat emise skleníkových plynů v EU do roku 2030 nejméně o 40 procent, jak se unie zavázala v Pařížské klimatické dohodě.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí