zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Spalovna odpadu u Plzně otevře návštěvnické centrum pro veřejnost

02.11.2017
Odpady
Spalovna odpadu u Plzně otevře návštěvnické centrum pro veřejnost

Spalovna komunálního odpadu ZEVO v Chotíkově u Plzně otevře tuto sobotu návštěvnické centrum. Veřejnost si tam může rezervovat prohlídky každou sobotu od 09:00 do 16:30. Skupinky po 15 lidech si za 1,5 hodiny vyzkouší interaktivní tabule, pulty i simulaci obsluhy. Podobná centra jsou standardem u nejmodernějších zařízení, třeba jaderných elektráren, řekl ČTK obchodně technický ředitel Plzeňské teplárenské Jakub Vojta. Stoprocentně městská firma do spalovny investovala 2,1 miliardy korun.

"Infocentrum je výchovně vzdělávacím environmentálním pracovištěm, kde se lidé seznámí se vším podstatným, co souvisí s odpadovým hospodářstvím. Uvidí krátké filmy, kamerové záznamy z provozu s komentářem a 3D modelem, a multidotykový stůl," uvedl náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). Lidé tam podle Vojty získají základní povědomí o odpadech. "A hlavně o tom, že spalovna nikomu neubližuje, ale naopak, že je to chytré řešení, kdy se odpad nezakopává do země a které je běžné ve vyspělé Evropě," uvedl Vojta. Ve Francii je 129 takových zařízení, v Německu 72, v Rakousku 13, v ČR jsou čtyři. Ve Vídni jsou tři spalovny v centru města, jedna u nemocnice.

"Lidé se mohou registrovat na https://www.zevoplzen.cz/infocentrum, kde také najdou potřebné doplňující informace," uvedla manažerka komunikace teplárny Petra Siegerová. Podle ní jde o další projekt, které Plzeň spouští pod hlavičkou Smart City. Lidé nebudou chodit v provozu spalovny, ale v interaktivním infocentru. "Na interaktivním pultu si přes dotykovou obrazovku vyzkouší separaci odpadu a další hry s odpadovou tematikou," dodala.

Veřejnost se také seznámí s činností Čisté Plzně, dceřiné firmy teplárny, která od září 2015 sváží odpad do spalovny. ZEVO, které už jede naplno na maximální kapacitu 95.000 tun odpadu ročně, produkuje elektřinu a teplo. Do spalovny jezdí na exkurze i odborníci z Ruska, Ukrajiny, Srbska, Rakouska a Německa, kde plánují stavby spaloven.

Spalovna běží už 14. měsíc ve zkušebním provozu. Od roku 2010 napadají ekologičtí aktivisté žalobami schvalovací procesy. Naposledy žalovali orgán veřejné správy, tedy stavební úřad středočeského krajského úřadu, který by měl znovu potvrdit stavební povolení.

Václav Prokš

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí