zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Státní garance za ekologické škody ke konci června klesly

04.09.2017
Firma
Sanace, staré zátěže
Státní garance za ekologické škody ke konci června klesly

Celková výše státních garancí na odstranění starých ekologických škod činila ke konci června necelých 153 miliard korun. V meziročním srovnání tak garance klesly zhruba o 490 milionů Kč. Vyčerpáno bylo 51,3 miliardy korun. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projedná vláda. ČTK má dokument k dispozici. Od roku 1991 do konce loňského roku ministerstvo uzavřelo ekologické smlouvy s garancemi za více než 175,7 miliardy korun.

Stát ve smlouvách vlastníkům zamořených území slíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění státu mohou hrozit žaloby nebo arbitráže.

Ve srovnání s loňským červnem klesl o 11 počet subjektů, se kterými má MF uzavřenou smlouvu. Aktuálně tak má MF smlouvu se 152 firmami. Seznam společností s platnou ekologickou smlouvu zveřejňuje MF na internetu.

Letos v březnu MF informovalo, že všechny zakázky na odstranění starých ekologických škod chce ministerstvo financí zadat do deseti až 12 let. Zakázky zadá ve veřejných soutěžích a očekává, že celková cena bude zhruba 30 miliard korun.

Největší letošní zakázkou za zhruba 750 milionů korun bude sanace lokality Aglomerace Vítkovice. Druhou letošní největší zakázkou za stovky milionů korun je pak sanace Distribučního centra Bohumín společnosti Benzina. Celkově největší garance jsou u sanací lokalit OKD, kde jsou smluvní garance za 27 miliard korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí