zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V CHKO Ždárské vrchy vznikne díky dotaci EU dům přírody

04.09.2017
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
V CHKO Ždárské vrchy vznikne díky dotaci EU dům přírody

Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy bude mít díky evropské dotaci dům přírody, jenž návštěvníkům přibliží zajímavosti a vývoj krajiny v minulých staletích. Vznikne úpravami usedlosti ve vsi Krátká u Sněžného, práce by měly začít příští rok. ČTK to dnes řekl ředitel Správy CHKO Žďárské vrchy Václav Hlaváč. Jde o projekt v hodnotě kolem 37 milionů korun, který uspěl v operačním programu Životní prostředí.

"Teď se můžeme pustit do výběrových řízení a přípravy celé stavby," řekl Hlaváč. Realizace zřejmě potrvá nejméně dva roky. "Návštěvnické infrastruktuře se snažíme v posledních letech věnovat docela velkou pozornost, protože návštěvníků ve Žďárských vrších přibývá a je potřeba jim poskytnout informace," vysvětlil Hlaváč. Dům přírody by měl turistům přiblížit atraktivní lokality a zároveň jim vysvětlit, proč je některá místa v CHKO potřeba udržet jako klidová.

V Krátké, která je vesnickou památkovou rezervací a zároveň díky své poloze v atraktivní části Ždárských vrchů dobrým výchozím bodem pro výlety, patří Správě CHKO dvě stavení. Na dům přírody bude rekonstruován statek s číslem popisným dvě, ve druhém domě by měly být doprovodné služby.

Vznik domu přírody Žďárských vrchů je součástí dlouhodobého projektu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR s cílem vytvořit moderní návštěvnická střediska ve zvláště chráněných územích. Podle údajů na webu, který pod ni spadá, vzniklo do loňska osm domů přírody, kupříkladu na Třeboňsku a v Moravském krasu, další se chystají.

Žďárské vrchy s rozlohou 70.940 hektarů patří mezi nejrozlehlejší chráněné krajinné oblasti v zemi. Hlavními fenomény tohoto území jsou rulová skalní města a voda. V CHKO pramení pět řek - Sázava, Chrudimka, Doubrava, Svratka a Oslava.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
10. 2020
1.10.2020 - Seminář, školení
hotel Hesperia
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí