zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Firma nezákonně předávala dál odpady s nadlimitním obsahem škodlivin. Dostala pokutu 200 tisíc korun

26.07.2017
Odpady
Šlendryján
Firma nezákonně předávala dál odpady s nadlimitním obsahem škodlivin. Dostala pokutu 200 tisíc korun

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Brně uložili pokutu 200 tisíc korun společnosti AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o. za to, že chybně nakládala s odpadem pocházejícím ze znečištěného železničního svršku.

Společnost přijala k biodegradaci (odbourání ropného a organického znečištění) do svého zařízení v Rajhradě u Brna více než 10 tisíc tun štěrku ze železničního svršku, který spadá do kategorie nebezpečného odpadu. ,,Po provedené biodegradaci předala tento upravený odpad dalšímu subjektu jako materiál, který údajně splňoval limity dané vyhláškou pro využití na povrchu terénu. Ve skutečnosti ovšem byl v odpadu například devítinásobně překročen limit pro polychlorované bifenyly (PCB), trojnásobně byl překročen limit pro uhlovodíky (C10 - C40) a dvojnásobně limit pro arsen a polyaromatické uhlovodíky (PAU). Firma AVE CZ se tak dopustila porušení zákona o integrované prevenci," uvedl Jindřich Mikeš, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Brně.

Společnost se proti pokutě ČIŽP odvolala, Ministerstvo životního prostředí však odvolání zamítlo a rozhodnutí ČIŽP potvrdilo.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí