zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Tišnově otevřeli expozici s 1000 minerály

25.04.2017
Geologie
V Tišnově otevřeli expozici s 1000 minerály

V Tišnově na Brněnsku slavnostně otevřeli galerii s 1000 minerály, expozice je poskládaná i ze vzácných kusů, které se po letech vrátily zpět do Česka. ČTK to řekl majitel galerie Tomáš Buzrla.

Podle Buzrly asi polovina minerálů pochází z Česka a ze Slovenska, zbytek tvoří Evropa a svět. Minerály z České republiky jsou naprosto špičkové kvality, srovnatelné s těmi, které prezentuje Národní muzeum. V některých případech dokonce jejich kvalitu převyšují, uvedl.

Podle něj jde především o kameny, které z předních českých nalezišť vykupovali zahraniční sběratelé a které se nyní dostávají zpět. "Jde o soukromé zahraniční sbírky, jejichž majitelé stárnou, a tak kameny rozprodávají," uvedl Buzrla.

Kromě vykoupených kamenů zájemci v expozici uvidí i minerály zapůjčené od soukromých sběratelů. Například vitrínu s vltavíny nalezenými v Česku i na Slovensku. "Ty jsou v naprosto špičkové kvalitě, jsou tam třeba i stogramové vzorky, což je naprostý unikát," řekl Buzrla.

Expozice není prodejní. Při vstupu je ale možné nějaké minerály zakoupit. Pro návštěvníky se expozice otevře na konci dubna, a to až do konce září v pátky odpoledne a o víkendech.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí