zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Státní garance za ekologické škody loni klesly

22.02.2017
Sanace, staré zátěže
 Státní garance za ekologické škody loni klesly

Celková výše státních garancí na odstranění starých ekologických škod činila ke konci loňského roku 153,3 miliardy korun. V meziročním srovnání tak garance klesly zhruba o 400 milionů Kč. Vyčerpáno bylo 51,4 miliardy korun. Vyplývá to z pravidelného materiálu, který ČTK poskytlo ministerstvo financí. Materiál dostala dnes vláda pro informací. Od roku 1991 do konce loňského roku ministerstvo uzavřelo ekologické smlouvy s garancemi za více než 175,7 miliardy korun.

Stát ve smlouvách vlastníkům zamořených území slíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění státu mohou hrozit žaloby nebo arbitráže.

Ve srovnání s koncem roku 2015 se o sedm snížil počet subjektů, se kterými má MF uzavřenou smlouvu. Aktuálně tak má MF smlouvu se 160 firmami. Seznam společností s platnou ekologickou smlouvu zveřejňuje MF na internetu.

Loni v listopadu MF informovalo, že pro letošek připravuje deset zakázek na odstraňování starých ekologických zátěží až za 2,5 miliardy korun. Pro roky 2018 a 2019 chystá MF dalších 17 zakázek, ročně chce na odstraňování ekologických škod poskytovat 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí