zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bohumín mění svoz bioodpadu, zruší veřejné kontejnery

03.01.2017
Bioodpady
Urbánní ekologie
Bohumín mění svoz bioodpadu, zruší veřejné kontejnery

Bohumín na Karvinsku mění od ledna systém svozu bioodpadu. Radnice se rozhodla, že zruší tři desítky veřejných kontejnerů na zeleň. Městu se tento způsob likvidace odpadu neosvědčil, a to hlavně kvůli nepořádku v okolí sběrných míst. Nově se chystá odvážet biologicky rozložitelný odpad přímo ze zahrad, a to za roční poplatek 500 korun nebo zvýhodněnou cenu 150 korun, řekla ČTK mluvčí radnice Lucie Kolková.

Lidé si od města mohou zdarma zapůjčit hnědou popelnici na rostlinné zbytky o objemu 240 litrů, která se bude vyvážet jednou za 14 dní. V příštím roce se bioodpad bude odvážet v době od 6. dubna do 1. prosince, naplánováno je tak celkem 18 odvozů.

Běžná cena odvozu bude 500 korun, zapojí-li se však zájemci o svoz bioodpadu do kampaně Chovám se ekologicky, přijde je služba na 150 korun.

"Chceme, aby zahrádkáři přednostně kompostovali a mulčovali. A když tu možnost nemají a nechce se jim vozit odpad do sběrných dvorů, měli by za tuto komfortní službu zaplatit. Promýšleli jsme proto systém, který by neměl odrazovat od domácího kompostování. Zvýhodněnou cenu za svoz hnědých popelnic jsme propojili s ekologickou kampaní, abychom lidi přiměli přemýšlet, jak sami mohou přispět ke zlepšení životního prostředí," uvedl místostarosta Lumír Macura (ČSSD).

Zájemci, kteří se chtějí zapojit do ekologické kampaně, a mít tak nižší cenu za odvoz bioodpadu, musí podepsat čestné prohlášení. "Zaváží se k ohleduplnému chování k životnímu prostředí. Přislíbí, že třídí odpady a jsou napojeni na kanalizaci tam, kde to je možné, a také pokud dosud nemají ekologický systém vytápění, v dohledné době si jej pořídí. Pak už stačí vylepit logo kampaně, které od radnice dostanou, na viditelném místě u svého domu či zahrady. Tím získají nárok na slevu," vysvětlila mluvčí.

Město zájemcům nabízí i možnost objednat si odvoz dvou hnědých nádob. Cena za vývoz druhé nádoby bude totožná jako za první popelnici. Druhou nádobu si lidé ale musí pořídit na své náklady, město jim však nádobu nabídne za výhodnější cenu než v obchodě. Podrobnosti o službě lze najít na www.bohumin.cz v sekci Ekologické okénko. Město nyní do schránek distribuuje také informační leták.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí