zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

16. září - Mezinárodní den ochrany ozónové vrstvy

16.09.2021
Ovzduší
16. září - Mezinárodní den ochrany ozónové vrstvy

Na 16.9. připadá každoročně. Vznik tohoto dne se datuje k 16. září 1987, kdy byl podepsán světoznámý Montreálský protokol. Jeho cílem je dlouhodobě omezit vypouštění chemických látek, které ničí ozónovou vrstvu, do atmosféry.

Třicet let po podepsání Montrealského protokolu bylo pozorováno postupné uzavírání ozónové díry. Vzhledem k chemickým vlastnostem plynů, zodpovědných za likvidaci ozónu, je však očekáváno, že jejich vliv bude pokračovat nejméně dalších 50 až 100 let.

Ozónová vrstva pomáhá dlouhodobě zmenšovat množství škodlivého UV záření, které se dostává k zemskému povrchu. Toto záření způsobuje např. poškození kůže i zraku, úbytek ozónu ve vyšších výškách proto přímo souvisí s ohrožením zdraví nejen lidí, ale také zvířat.

WMO a její celosvětová pozorovací síť sleduje stav ozónu a také antarktickou ozónovou díru. Ta se každoročně objevuje na přechodu zimy a jara a její příčinou jsou velmi nízké teploty ve stratosféře ruku v ruce s chemikáliemi, které se právě na rozkladu ozónu podílí.

Monitorováním ozónu se u nás zabývá Solární a ozónová observatoř v Hradci Králové.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí