zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Příspěvek ČAOH v diskuzi časopisu Odpady k návrhu nových zákonů

12.04.2016
Odpady
Zpětný odběr
Příspěvek ČAOH v diskuzi časopisu Odpady k návrhu nových zákonů

V aktuálním čísle časopisu Odpady proběhla diskuze redakcí oslovených zástupců odpadového sektoru k návrhům obou nových zákonů - zákona o odpadech a zákona o výrobcích s ukončenou životností. Příspěvek Petra Havelky z ČAOH je nyní k dispozici na webu ČAOH.

Stručné stanovisko k návrhu nového zákona o odpadech:

Nový zákon není technologicky neutrální - Stále častěji zaznívá, že podstatným problémem návrhu nového zákona o odpadech je to, že není technologicky neutrální. Jeho nastavení může v dohledné době způsobit nemožnost splnění nových evropských odp. cílů. To vše se skrývá v tabulce na poslední straně návrhu - v ekonomickém nastavení.

Proč zásadně zvyšovat zdanění i pro nevyužitelné odpady? - Zatím nebyl nikdo z MŽP schopen vysvětlit, proč má mít ČR nejvyšší poplatek v rámci EU pro NEVYUŽITELNÉ odpady. Navržené nastavení způsobuje to, že odpady se vůbec nevyplatí zpracovávat a technologicky třídit. Extrémní zpoplatnění je limitující pro zpracovatelské technologie. Návrh MŽP je výhodný de-facto jen pro jednu technologii, pro spalovny (více viz zde). Pokud nebudou mít konkurenci v třídících zařízeních, která by byla navrženým zpoplatněním nevyužitelných odpadů mimo hru a pokud budou občané nuceni platit vysoké poplatky, pak mohou spalovny i se svou nejvyšší cenou na trhu fungovat. Jen není zřejmé, jak by ČR bez technologického třídění a úprav odpadů mohla splnit vysoké recyklační cíle. Zatím také není jasné, proč MŽP nechce technologicky neutrální zákon.

Návrh zákona bude třeba upravit - Ze stovek zásadních připomínek zaslaných na MŽP je však zřejmé, že zákon bude třeba ještě významně upravit. Klíčové negativní připomínky obcí, průmyslových svazů, odpadářů a dalších, přitom cílí právě na oblast chybně navrženého ekonomického nastavení a na ministerstvem navrhované extrémní zdražení poplatků, tedy ekologických daní (více viz zde). Ministerské řešení již bylo mediálně z mnoha stran odmítnuto. Hledejme cestu levnější a technologicky neutrální.

Celé znění připomínek ČAOH k návrhu nového zákona o odpadech je k dispozici zde: Kompletní připomínky k návrhu nového zákona o odpadech

Stručné stanovisko k návrhu nového zákona o výrobcích s ukončenou životností:

Klíčová problematika druhého zákona také souvisí s budoucími náklady, které platí občané, ale ne tak viditelně. V zákoně VUŽ jde zejména o to, zda v ČR bude v sektoru sběru a zpracování elektro a dalších komodit tržní a soutěžní prostředí, nebo bezsoutěžní monopol či oligopol 2-3 nejsilnějších kolektivních systémů. To, která cesta je levnější, je myslím zřejmé, ale na to nechť si odpoví každý čtenář sám.

Celé znění připomínek ČAOH k návrhu nového zákona o výrobcích s ukončenou životností je k dispozici zde: Kompletní připomínky k návrhu zákona o výrobcích s ukončenou životností

Celou diskuzi všech oslovených najdete v aktuálním čísle časopisu Odpady

Zdroj: Ing. Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz)

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí