zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jihomoravský kraj spouští dotace na výměnu kotlů, dá 80 milionů

21.12.2015
Vytápění, zateplení
 Jihomoravský kraj spouští dotace na výměnu kotlů, dá 80 milionů

Jihomoravský kraj bude od 18. ledna registrovat žádosti obyvatel o dotaci na výměnu starých kotlů na pevná paliva za ekologičtější zdroje. Podle hejtmana Michala Haška (ČSSD) kraj ukončí příjem žádostí 30. dubna. Jihomoravský kraj v první výzvě rozdělí 80 milionů korun. Od ministerstva životního prostředí dostal skoro 136 milionů, které rozdělí ve dvou výzvách.

Hašek dnes po schválení radou podepsal krajskou výzvu a dotační program. "Žádosti začneme registrovat 18. ledna v 10:00 dopoledne a příjem ukončíme 30. dubna o půlnoci případně dříve, pokud dojde k vyčerpání alokace," uvedl Hašek.

Zájemci už v pátek najdou všechny podrobnosti k projektu na webu kraje. V lednu jsou také v plánu informační semináře, uskuteční se například v Boskovicích, Břeclavi, Kyjově, Tišnově nebo Šlapanicích.

Výzva pomůže lidem řešit situaci v jejich rodinných domech a snížit emise z lokálního vytápění domácností. Zájemci mohou starý kotel na pevná paliva vyměnit za novější typy, ale také za plynové kondenzační kotle, tepelná čerpadla nebo mohou nainstalovat solárně-termické soustavy pro přitápění nebo přípravu teplé vody. Lidé mohou dosáhnout na podporu mezi 70 až 85 procenty, zbytek zaplatí sami. Maximální dotace je však 127.500 korun.

Ministerstvo rozdělí krajům v novém programovém období ve třech výzvách devět miliard korun na nové kotle. Pro současnou první výzvu uvolnilo tři miliardy. Ve všech třech výzvách může Jihomoravský kraj získat až 400 milionů. V té první by měli lidé v kraji za téměř 136 milionů korun vyměnit do roku 2018 minimálně 900 kotlů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí