zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Praha hostila první setkání česko-rakouské skupiny pro životní prostředí

08.12.2015
Příroda
Politika
Praha hostila první setkání česko-rakouské skupiny pro životní prostředí

České ministerstvo životního prostředí hostilo první zasedání letos ustavené česko-rakouské stálé pracovní skupiny pro životní prostředí. Zástupci obou resortů se v Praze sešli na základě dohody ministra Richarda Brabce a rakouského ministra A. Rupprechtera, kteří se letos v červenci při svém společném setkání dohodli založit česko-rakouskou pracovní skupinu a posílit tak spolupráci obou zemí v otázkách ochrany životního prostředí.

,,Cílem této pracovní skupiny je vytvořit novou platformu pro výměnu informací mezi oběma sousedními státy a prohloubit tak vzájemnou spolupráci nad rámec v současné době už probíhajících projektů na úrovni některých regionů. Oboustranná spolupráce úspěšně funguje např. mezi NP Podyjí a NP Thayatal [1]. Navíc v podobném formátu se nám osvědčila spolupráce v otázkách životního prostředí, která už 20 let velmi úspěšně funguje se Spolkovou republikou Německo," přibližuje náměstek pro sekci politiky životního prostředí Vladislav Smrž.

Na svém prvním zasedání experti z obou ministerstev projednali řadu témat, zaměřili se zejména na oblasti ochrany klimatu, ovzduší, přírody, vod a posuzování vlivů na životní prostředí, a to jak na národní úrovni, tak i na úrovni EU. Velký potenciál zástupci obou resortů vidí v oblasti rozšíření společné spolupráce, ať již formou intenzivnějších konzultací témat EU nebo zahájení nových společných projektů. Obě strany se dohodly například na výměně imisních dat v pohraničí, která pomůže zpřesnit existující modely kvality ovzduší v obou zemích. Dále bude zahájena užší spolupráce v otázkách ochrany klimatu, zejména ohledně klimatického financování, kde experti českého i rakouského ministerstva vidí prostor pro zefektivnění současných mechanismů. V tomto kontextu bude také přínosná spolupráce dalších českých a rakouských institucí, například Státního fondu životního prostředí ČR a Rakouské energetické agentury. Výměna know-how bude dále probíhat v oblasti odpadového hospodářství a posuzování vlivů na životní prostředí. Obě strany se rovněž shodly na pokračování velmi úspěšné stávající spolupráce v rámci twinningových projektů, kde mají obě země možnost uplatnit znalosti svých expertů.

,,První česko-rakouské zasedání na ministerské úrovni velmi jasně ukázalo, že obě země mají mnoho společných zájmů a témat, a hlavně motivaci, tyto otázky v přátelském a konstruktivním duchu řešit. Příští rok nás s rakouskou stranou čeká rok plný společných aktivit," dodal náměstek Smrž.

Poznámky:

[1] Spolupráce obou národních parků zahrnuje vedle společných přeshraničních exkurzí pro návštěvníky parků a společné strážní služby pracovníků obou národních parků řadu dalších společných, už nyní běžících projektů, ale i přípravu těch nových.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2020
21.1.2020 - Seminář, školení
Liberec, Centrum Babylon Liberec
INISOFT s.r.o.
22
1. 2020
22.1.2020 - Seminář, školení
Praha, Occidental Five
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
22
1. 2020
22.1.2020 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
INISOFT s.r.o.
23
1. 2020
23.1.2020 - Seminář, školení
Olomouc, Comfort Olomouc Centre
EKONOX s.r.o.
23
1. 2020
23.1.2020 - Seminář, školení
Regionální centrum Olomouc
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí