zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lidé v Kadani více třídí odpad, radnice sníží poplatky

04.11.2015
Odpady
Urbánní ekologie
Lidé v Kadani více třídí odpad, radnice sníží poplatky

Obyvatelé Kadaně letos ještě více třídí odpad. Díky klesajícímu množství komunálního odpadu město od ledna už třetí rok v řadě sníží poplatek za komunální odpad. Zatímco letos lidé za rok za svoz a likvidaci odpadu zaplatili 360 korun, od příštího roku by to mohlo být jen 300 korun. ČTK to řekl starosta Kadaně Jiří Kulhánek (ODS).

"V porovnání například s prvními devíti měsíci roku 2014 jsme na skládku odvezli o 503 tun komunálního odpadu méně. Při ceně 1100 korun za tunu je to už půl milionu. Naopak jsme vytřídili víc skla a železa, více textilu a papíru, za které dostáváme naopak peníze zpátky. Pokud by to tímto trendem šlo dál, mohli bychom proti loňsku uspořit 17 procent nákladů. Poplatek bychom tak mohli z 360 korun snížit na 300," uvedl starosta. Rozhodnutí musí ještě schválit zastupitelstvo.

Poplatky za odpad město díky třídění snižuje od roku 2013. Tehdy obyvatelé ročně za svoz odpadu zaplatili téměř 500 korun. Pokud by ale lidé odpad třídit přestali, je podle starosty město připraveno poplatek naopak zvyšovat. Na svoz a likvidaci odpadu Kadaň každoročně doplácí zhruba osm milionů korun. Dotuje také prodej tašek na tříděný odpad. "Prodáváme je za 40 korun, nakupujeme je přitom za 100 korun. Tašky jsou ale oblíbené, kupují si je i lidé z vedlejších měst," řekl Kulhánek.

Na Chomutovsku nejvíce za svoz odpadu platí lidé ve Vejprtech, kde je to ročně 755 korun. Nejnižší poplatky jsou naopak v Chomutově, kde letos obyvatelé za rok zaplatí 250 korun. V Klášterci nad Ohří platí lidé za rok 500 korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí