zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Do roka připraví ministerstva plán revitalizace Krušných hor

22.10.2015
Příroda
Les
Do roka připraví ministerstva plán revitalizace Krušných hor

Ministři zemědělství a životního prostředí dostali za úkol předložit vládě do 1. listopadu 2016 program revitalizace Krušných hor. Novinářům to na dnešním výjezdním zasedání vlády v Ústí nad Labem řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Strategický dokument, který se týká zalesňování hor v Ústeckém a Karlovarském kraji, už odborníci připravují.

Lesní porosty podél česko-německé hranice na severozápadě Čech v 70. a 80. letech silně poškodila imisní kalamita. "Program revitalizace Krušných hor do roku 2030 bude zahrnovat investice v řádu několika miliard korun. Dotkne se 41.000 hektarů lesních porostů, které jsou jak v majetku Lesů ČR, tak obecních i soukromých vlastníků," uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Mezi jinými ministerstvo plánuje další vápnění lesů pro zlepšení půdy či novou výsadbu. "Máme vyčleněny prostředky z národního rozpočtu, z rozpočtu Lesů ČR i ze dvou operačních programů," uvedl Jurečka. Jeho resort nyní připravuje podrobnou analýzu současného stavu porostů v Ústeckém a Karlovarském kraji.

Velkou potíž v lesích na severu Čech dělá správcům kloubnatka smrková, houba ničí porosty smrku pichlavého. Poprvé se objevila v roce 2009. Smrk je přitom Krušných horách nejrozšířenějším stromem. V posledním roce navíc smrky ve velkém napadla mšice. "Nesmí se s investicemi dlouho otálet, protože v horách jsou desítky hektarů suchých lesů," uvedl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM), který ocenil, že program obnovy bude schvalovat ještě současná vláda. "Tím budou dané termíny, kdy se s obnovou začne," řekl hejtman.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí