zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Náměstek Vladislav Smrž se zúčastnil Summitu OSN k přijetí cílů udržitelného rozvoje

06.10.2015
Politika
Náměstek Vladislav Smrž se zúčastnil Summitu OSN k přijetí cílů udržitelného rozvoje
Náměstek Vladislav Smrž se zúčastnil Summitu OSN k přijetí cílů udržitelného rozvoje

Náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž se zúčastnil vrcholného Summitu OSN k přijetí cílů udržitelného rozvoje, tzv. SDGs. V zastoupení ministra Brabce náměstek Smrž na summitu vystoupil s projevem zaměřeným na změnu klimatu, ve kterém zdůraznil úlohu opatření přijímaných jednotlivými členskými státy OSN a vyzdvihl význam spolupráce napříč různými oblastmi.

Summit k přijetí Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) završil proces formulace agendy rozvoje do roku 2030, který má nově spočívat v rovnováze mezi ekonomikou, sociální dimenzí života a kvalitou životního prostředí. Výsledný soubor tzv. SDGs zahrnuje 17 hlavních cílů a 169 podcílů, v nichž jsou obsaženy hlavní principy, které by měly do roku 2030 ve svých národních politikách uplatňovat všechny státy světa.

Ministerstvo životního prostředí bylo do procesu vyjednávání SDGs intenzivně zapojeno skrze národní a evropské koordinační mechanismy. MŽP promítne na summitu dohodnutý soubor agendy rozvoje do roku 2030 do svých hlavních strategických dokumentů, např. ohledně klimatu a udržitelného využívání přírodních zdrojů.

MŽP počítá se zahrnutím výsledků schůzky vrcholných představitelů OSN i na celostátní úrovni. Zejména skrze Radu vlády pro udržitelný rozvoj (RVUR). Na aktualizaci Strategického rámce udržitelného rozvoje, hlavního nástroje zabudování cílů udržitelného rozvoje, se bude podílet i ministr Brabec, který je místopředsedou Rady. Ministerstvo chce zároveň promítnout dohodnuté cíle udržitelného rozvoje do všech oblastí mezinárodní spolupráce.

Hlavní prioritou je tedy nejen formulovat ambiciózní národní cíle, které pokryjí všechny tři oblasti rozvoje, ale také jasný mechanismus pro jejich měření a vyhodnocování. Zahrnutí cílů musí probíhat na národní, regionální a samozřejmě i na celosvětové úrovni a v neposlední řadě by měly být využitelné v každodenním životě.

Cíle udržitelného rozvoje najdete na tomto odkazu.

Rada vlády pro udržitelný rozvoj najdete na této internetové adrese.

Aktuálně platný Strategický rámec udržitelného rozvoje: najdete na této internetové adrese.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí