zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Státní garance za ekologické škody v pololetí klesly

31.08.2015
Sanace, staré zátěže
Státní garance za ekologické škody v pololetí klesly

Celková výše státních garancí poskytnutých na odstranění starých ekologických škod činila ke konci června 154,4 miliardy korun, a od počátku roku tak klesla o 32,4 miliardy korun. Vyplývá to z materiálu ministerstva financí, který dnes dostala vláda pro informaci.

Od roku 1991 do konce letošního června ministerstvo uzavřelo ekologické smlouvy s garancemi za 175,7 miliardy korun. Ty se postupně upřesňují, na konci loňského roku činily ještě 207,7 miliardy korun.

Stát ve smlouvách vlastníkům zamořených území slíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění státu mohou hrozit žaloby nebo arbitráže.

Ve srovnání s koncem roku 2014 se o čtyři snížil počet subjektů, se kterými má MF uzavřenou smlouvu. Aktuálně tak má MF smlouvu se 168 firmami. Seznam společností s platnou ekologickou smlouvu zveřejňuje ministerstvo na internetu.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek uvedl, že při dnešním jednání vlády apeloval na ministra financí Andreje Babiše, aby se zrychlilo zadávání veřejných zakázek v oblasti nápravy ekologických škod způsobených těžbou nerostů a revitalizace dotčených území v Karlovarském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. MPO podle Mládka předložilo ministerstvu financí 21 připravených projektů za zhruba 2,231 miliardy korun.

MF na konci roku 2008 vyhlásilo tendr na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou. Vláda ovšem ale později miliardovou zakázku zrušila. Stát nyní pokračuje v dosavadní praxi, která spočívá ve vypisování zvláštních tendrů na sanaci jednotlivých lokalit.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí