zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Radnice Praha 4 chce na Spořilově zřízení nízkoemisní zóny

31.08.2015
Doprava
Urbánní ekologie
Radnice Praha 4 chce na Spořilově zřízení nízkoemisní zóny

Radnice Prahy 4 chce, aby na Spořilově vznikla nízkoemisní zóna, do které by směly vjet pouze vozy splňující kritéria na produkci emisí označená jako EURO 4. Shodli se na tom radní v rámci jednání o připomínkách k magistrátnímu návrhu zavedení zóny. ČTK to dnes sdělil mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Do konce srpna mohou jednotlivé radnice materiál připomínkovat. Zóna by měla podle návrhu být na území vymezeným zhruba městským okruhem a měla by fungovat od ledna 2017. Své připomínky už vznesly radnice Prahy 5 a 6.

"Chceme obyvatelům Spořilova, kteří trpí nadměrným hlukem a emisemi z nákladní dopravy, pomoci," uvedl starosta Prahy 4 Petr Štěpánek (SZ).

Spořilov chce radnice do materiálu zahrnout právě kvůli špatnému ovzduší, které způsobuje velké množství aut projíždějících po Spořilovské - jezdí tudy navíc kamiony ve směru od D1 k hradecké dálnici. Praha 4 požaduje zónu na území vymezeném Jihovýchodní VIII, Turkova, Spořilovská, 5. května, Jižní spojka, Na Chodovci, Choceradská a Senohrabská.

K magistrátnímu návrhu vznesla připomínky také radnice Prahy 6. Té vadí, že neřeší neexistenci severozápadní části Pražského okruhu a případných objížděk zóny. "Nelze opomenout vztah mezi objízdnými trasami a neexistencí okruhu. Zavedení zóny za takových okolností by znamenalo, že objízdnými trasami se stanou hustě obydlené městské třídy jako jsou například Jugoslávských partyzánů či Vítězné náměstí," uvedla radní Prahy 6 Petra Kolínská (SZ).

S rozsahem zavedení zóny nesouhlasí ani radnice Prahy 5. Ta požaduje, aby bylo území rozšířeno. "Předložený návrh nedostatečně chrání smíchovskou kotlinu před imisemi znečišťujících látek," píše se v usnesení radních. Praha 5 chce rozšířit rozsah území zóny až k ulicím Kukulova, Bucharova, Radlická, Dobříšská a dále v jižním směru k Barrandovskému mostu - podle magistrátního návrhu má být její hranicí městský okruh, který vede středem Smíchova.

Jednotlivé městské části se mohou k návrhu vyjadřovat do konce srpna. Magistrát následně jejich připomínky vyhodnotí a buď je zapracuje do koncepce nebo odmítne.

Zóna by měla platit na území vymezeném zhruba vnitřním městským okruhem. Vyznačena bude na vjezdu i výjezdu dopravními značkami a bude platit v celé vyznačené oblasti, žádná z ulic uvnitř nebude mít výjimku. Na dodržování vyhlášky by měli dohlížet policisté a strážníci. Ti budou moci udělit blokovou pokutu do 2000 korun

Vyhláška o jejím zřízení by podle náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD) měla platit od ledna 2016. Samotná zóna by pak naplno fungovala po ročním překlenovacím období od ledna 2017.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí