zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jednání Merkelové a Rousseffové dominovalo klima a obchod

24.08.2015
Klimatické změny
Politika
Jednání Merkelové a Rousseffové dominovalo klima a obchod

Ochrana životního prostředí a dohoda o volném obchodu mezi Evropskou unií a jihoamerickým obchodním sdružením Mercosur byly hlavním tématem dnešní schůzky německé kancléřky Angely Merkelové a brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové. Informovala o tom agentura DPA. Merkelová, která je na dvoudenní návštěvě Brazílie, označila tuto jihoamerickou roli za klíčového hráče na mezinárodním poli.

"Brazílie je klíčem ke všem cílům týkajícím se klimatu," řekla Merkelová. Zemi mimo jiné vyzvala, aby zastavila kácení pralesa v Amazonii, rovněž ocenila dosavadní úsilí, které v této oblasti Brazílie učinila.

V Paříži se v prosinci bude konat mezinárodní klimatická konference, od níž se očekává závazná dohoda o ochraně klimatu. Brazílie chce do roku 2020 snížit o 36 procent emise oxidu uhličitého, cíl do roku 2030 se země teprve chystá oznámit. Rousseffová již ale podle DPA přislíbila do zmíněného data zcela zastavit odlesňování.

Merkelová dnes rovněž řekla, že nyní vidí příležitost k uzavření dohody o volném obchodu mezi Brazílií a dalšími jihoamerickými státy a Evropskou unií. O ní se debatuje od roku 1999, její vznik ale brzdí především Venezuela. Naopak Brazílie má na odbourání celních bariér podobně jako Argentina velký zájem.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí