zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sprchový výměník NELA - rekuperace nejen v domácím prostředí

03.08.2015
Energie
Voda
Ekologické stavění, bydlení
Sprchový výměník NELA - rekuperace nejen v domácím prostředí

Vybrali jsme pro Vás jednu velmi zajímavou záležitost z finalistů letočního ročníku Ekooskara...

Firma SAKAL - Technologie pro úsporu energií

Specialista na rekuperaci odpadní vody bez nutnosti jejích předchozích úprav.

vymenik

Naše firma se od svého vzniku zabývá konstrukcí a výrobou speciálních výměníků zaměřených na rekuperaci odpadní vody. Odpadá zde potřeba filtrace, čištění před vstupem do výměníku. Tím se rekuperace výrazně zjednodušuje a zlevňuje.

Naše SUP rekuperační výměníky se používají zejména v průmyslu, větších provozech jako jsou prádelny, potravinářské provozy, aqaparky, lázně... . Princip rekuperace odpadní vody je jasný a logický. Teplá voda jdoucí dříve bez dalšího využití do odpadu, předává nyní svou energii - teplo studené vodě, kterou tímto předehřeje, k jejímu dalšímu využití. Dochází tak k významným úsporám nákladů na ohřev teplé vody v těchto provozech.

Po dobrých zkušenostech s využitím SUP rekuperačních výměníků v průmyslu, se nabízelo pokusit se o podobné využití rekuperace odpadní vody i v domácnostech. Tak vznikl Sprchový výměník. Nyní již třetí generace v pořadí, založená na stejném principu ale s diametrálně odlišným provedením od předchozích.

Právě toto nové provedení s názvem Sprchový výměník NELA získalo v soutěži oskarE.ON Energy Globe Award 2015, soutěži oceňující nejlepší ekologicky úsporné projekty, 3. místo v kategorii Firma. Velmi si toho vážíme zejména proto, že porotu této soutěže tvořili odborníci a členové Akademie věd České republiky.

V současné době spolupracujeme s ČVUT, kde probíhá měření účinnosti našeho sprchového výměníku v závislosti na různých teplotách a průtocích. Očekáváme certifikované ověření našich laických měření a zoficiálnění dlouholetých zkušeností s vývojem a používáním tohoto výrobku.

Sprchový výměník Nela slouží k rekuperaci odpadní vody v koupelnách. Zpětně získaná energie z odtékající vody při sprchování sníží náklady na ohřev teplé vody.

Pro sprchování se běžně používá voda o teplotě 37 - 40°C. Z této teplé vody použijeme pro vlastní sprchování asi 5°C, to je necelých 10%. Do odpadu tedy teče voda, která má jen o několik stupňů méně, tj 34 - 36°C. To znamená, že celých 90% energie vynaložené na ohřev teplé vody končí bez užitku v kanalizaci!

koutSprchový výměník Nela, zabudovaný do odpadního systému, dokáže tyto značné ztráty energie velmi účinně snížit. Celých 40% energie zpětně využije pro předehřátí studené vody a tím významně sníží spotřebu vody teplé.

Výměník pracuje na principu protiproudé výměny tepla mezi médii. Média se samozřejmě nesmísí. Teplá odtékající voda ze sifonu sprchové vaničky, vtéká do sprchového výměníku, kde přímo předá své teplo studené, čisté vodě, tekoucí v protisměru uzavřeným absorbérem. Pracovní vnitřní část výměníku - absorbér je tvořena deskami z kvalitního nerezového plechu AISI 316. Jsou opatřeny vylisovaným žebrováním pro dokonalý přestup tepla a dále jsou vysoce leštěné, čímž se snižuje náchylnost k ulpívání nečistot, které se v odpadní vodě vyskytují. Vlastní výroba těchto desek probíhá na automatické lisovací lince. Letuje se mědí ve vakuové peci při teplotě kolem 1200°C po dobu 12hod. Následuje 100% test těsnosti a tlakové odolnosti. Při ověřovací destrukční zkoušce odolával absorbér až do tlaku 78 bar.

Uvnitř letovaných desek proudí soustavou kanálků čistá studená voda. Ta se ohřívá od odpadní vody, volně stékající po povrchu tohoto absorbéru. Studená voda z vodovodního řadu mívá teplotu kolem 10°C. Od odpadní 35°C teplé vody pouhým průtokem odebere 12-14°C, takže se předehřeje na 22-24°C a míří na studenou stranu směšovací baterie, ideálně termostatické. A to je ten hlavní přínos celé této operace. Ve směšovací baterii se nemísí studená 10°C voda z řadu, ale již výměníkem předehřátá 22-24°C voda s vodou horkou, klasicky ohřátou. Spotřeba horké vody tímto klesá až o 45%. Takovouto úsporu přináší použití Sprchového výměníku NELA.

O jeho instalaci je vhodné uvažovat při rekonstrukci stávající koupelny nebo stavbě nové. Instalace do již hotové koupelny je obtížnější, bez bourání téměř nemožná. Podle prostorových možností umístíme sprchový výměník nejlépe přímo pod sprchovou vaničku nebo do její blízkosti. Pokud je prostor v místnosti pod koupelnou, lze zavěsit sprchový výměník i na strop této místnosti. Vlastní montáž je velmi jednoduchá. Potřebujeme mít přístupný jak odpad tak vedení studené vody, kdy jejich vedení propojíme přes sprchový výměník.

vymenik

Odpadní voda jde přes sifon do sprchového výměníku a pak dále do kanalizace. Vstup a výstupu odpadní vody je připraven na připojení běžné plastové trubky DN 40. Studená voda má 3/4" připojení a pro snažší manipulaci doporučujeme použít pružné pancéřované hadice s převlečnou matici a plochým těsněním.

Čistá pracovní plocha absorbéru je předpokladem pro nejúčinnější předávání tepla. Povlaků, které se v odpadním potrubí a tedy i ve výměníku běžně tvoří, se zbavíme při průběžném čištění sifonu sprchové vaničky. Doporučujeme přípravky ekologicky šetrné založené zejména na biologické bázi, kdy se o čištění postarají bakterie živící se organickými nečistotami v odpadu. Čistící roztok stačí nalít do sifonu sprchové vaničky a nechat přez noc rozvinout. Pak už lze sprchu bez omezení používat.

Technické parametry sprchového výměníku

tlak vody: max 16 bar

teplota vody: max 90°C

skříň výměníku: vakuový výtažek z ABS plastu

absorbér: výlisek z nerezového plechu AISI 316

připojení vody: DN40

připojení čisté studené vody: G 3/4 "

rozměry: 552 x 144 x 87 mm

váha: 1900g

Dle našich propočtů může být roční úspora energie až 480kWh za podmínek, kdy je sprchuje jeden člověk jedenkrát denně po dobu cca 6 minut. Při vícečlenných rodinách je to pak otázka násobení a započítání konkrétní ceny kWh. Při dnešních cenách energie to není částka zanedbatelná. A je to i velmi dobrý důvod, proč si Sprchový výměník NELA pořídit. Dalším jeho neméně důležitým přínosem je to, že uděláme i něco prospěšného pro životní prostředí.

Ing. Šárka Laura Tůmová

Sakal - Technogie pro úsporu energií

www.sakal-ovt.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí