zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brněnská Masarykova univerzita zve na výstavu jedovatých rostlin

20.06.2015
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Brněnská Masarykova univerzita zve na výstavu jedovatých rostlin

Jedovaté rostliny, které mají léčebné účinky, představuje výstava otevřená dnes v Brně. Pořádá ji Centrum léčivých rostlin, které je botanickou zahradou Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (MU). Expozice pod názvem Od šípových jedů po moderní cytostatika prezentuje nejen rostliny, ale také to, jak lidé výtažky z nich využívají. ČTK to řekla vedoucí centra Gabriela Křemenová. Výstava potrvá do 5. července, vstupné je dobrovolné.

U jednotlivých rostlin jsou panely s jejich popisem. "Touto formou představujeme zhruba 50 nejdůležitějších toxických rostlin. Tabulky popisují jejich původ, jedovatost, rizika požití, průběh otravy a zajímavosti," uvedla Křemenová.

Lidé se v centru dozvědí i něco z historie užívání jedů. Zjistí, které rostliny se používaly pro trávení lišek a vlků, čím se otrávila egyptská královna Kleopatra nebo které rostliny se dnes využívají k protinádorové léčbě.

Z jedovatých rostlin, které zahradníci v centru pěstují, patří mezi nejznámější mandragora, již alchymisté ve středověku připisovali zázračné účinky. Nejvíc se proslavila v černé magii, ale využívala se také k léčbě epilepsie, nespavosti nebo černého kašle. Nyní se už jako léčivka nevyužívá.

"Mezi další jedovaté rostliny, které jsou v zahradě k vidění, patří rulík, blín či durman," uvedla Křemenová. Dodala, žeúrudce jedovaté mohou být i okrasné letničky, polní plevele, běžné parkové keře a dokonce i trávy.

Centrum se zaměřuje na nekomerční pěstování léčivých rostlin pro výzkum, výuku a vzdělávání. Jeho pracovníci v něm pečují o zhruba 800 druhů a odrůd rostlin. Jde o největší sbírku léčivek v ČR, v níž jsou zastoupeny druhy téměř z celého světa.

Vladimír Klepáč

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí