zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jihomoravský kraj lidem přispěje až 85 procent na výměnu kotle

19.06.2015
Ovzduší
Dotace
Urbánní ekologie
Jihomoravský kraj lidem přispěje až 85 procent na výměnu kotle

Jihomoravský kraj poskytne lidem dotaci na výměnu starých kotlů na pevná paliva. Získá na to až 136 milionů korun z Operačního programu Životní prostředí 2014-2020, řekl dnes novinářům jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Kraj na základě výzvy ministerstva životního prostředí předloží dvouletý projekt na výměnu kotlů bez finanční účasti kraje. Lidé budou moct získat na nový kotel 70 až 85 procent z ceny podle typu kotle.

Ministerstvo chce zlepšovat kvalitu ovzduší v obcích a městech, a proto pro kraje vyhlásilo výzvu na dotace z evropských fondů. "Ministerstvo jedná s kraji a na základě výzvy bude předkládat projekty na výměnu kotlů na pevná paliva za novější kotle na pevná paliva vyšší emisní třídy, za plynové kondenzační kotle nebo tepelná čerpadla, ale také na instalaci solárně termických soustav pro přitápění nebo přípravu teplé vody, na mikroenergetická opatření jako například zateplení střešních půdních prostor, na izolaci a dílčí výměnu oken a podobně," vyjmenoval Hašek.

Jakmile kraj peníze od ministerstva dostane, vyhlásí program pro obyvatele. "Lidé budou moct dosáhnout podle typu kotle na podporu v rozmezí od 70 do 85 procent. Jejich příspěvek se tak bude pohybovat od 15 do 30 procent," doplnil Hašek.

Podle něj je to významná podpora, jak pomoct občanům řešit situaci v jejich rodinných domech, a snížit tak emise z lokálního výtápění domácností.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí