zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Voda ke koupání má v Evropě setrvalou kvalitu, uvedla agentura EU

31.05.2015
Voda
Voda ke koupání má v Evropě setrvalou kvalitu, uvedla agentura EU

Na dobré úrovni byla také v loňském roce kvalita vody na mořských plážích, ale také v řekách, jezerech a rybnících, kam se chodí lidé v Evropě koupat. V každoroční zprávě o kvalitě vod v EU to dnes společně oznámily Evropská komise a Evropská agentura pro životní prostředí (EEA). Proti roku 2013 zaznamenali její odborníci velmi mírné zlepšení situace.

Minimální evropské standardy v roce 2014 splňovalo 95,1 procenta ze 21.538 sledovaných míst ke koupání v členských zemích EU a také ve Švýcarsku a Albánii. Bylo to o půl procenta více než o rok dříve. U 83,3 procenta byla kvalita vod označena dokonce za vynikající, což je o 0,6 procenta více proti roku 2013. Nevyhovujících bylo naopak jen 1,9 procenta.

Ze sledovaných míst ke koupání bylo přes 14.828 pláží na mořském pobřeží; 60 procent z nich ve Španělsku, Francii nebo Itálii. Na řekách a jezerech v evropských zemích bylo loni monitorováno 6710 míst.

V České republice mělo v roce 2014 dostatečnou úroveň 91,4 procenta ze sledovaných 152 míst ke koupání, tedy 139. Vynikajících bylo 116 z nich, což odpovídá 76,3 procenta celkového počtu. Nedostatečnou kvalitu tak v Česku měly v roce 2014 jen tři koupaliště, u deseti nebylo možné hodnocení z různých důvodů uskutečnit. Proti údajům z roku 2013 se přitom jedná jen o nepatrné změny.

V Evropské unii je šest zemí, kde bylo jako vynikajících hodnoceno více než devět z deseti míst ke koupání. Jedná se o Chorvatsko, Kypr, Německo, Řecko, Lucembursko a Maltu. Všechna sledovaná přírodní koupaliště splňovala alespoň minimální standardy v Rakousku, na Kypru, v Řecku, v Litvě a Lotyšsku, v Lucembursku, na Maltě, v Rumunsku, na Slovensku a ve Slovinsku.

Zjišťování ve sledovaných státech odhalilo celkem 409 míst s nevyhovující kvalitou vody. Nejvíce v Itálii (107), ve Francii (105) a ve Španělsku (67). V poměru k množství sledovaných koupališť ale nejhůře dopadlo Estonsko, jeho tři nevyhovující totiž představují 5,6 procenta v zemi. Následovalo Irsko s 5,1 procentem, poté Nizozemsko a Švédsko.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí