zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vědci z Brna zkoumají technologie na ukládání oxidu uhličitého

22.04.2015
Ovzduší
Klimatické změny
Vědci z Brna zkoumají technologie na ukládání oxidu uhličitého

Brněnská Masarykova univerzita shromažďuje data k technologiím na zachycování a ukládání oxidu uhličitého, které by mohly být v budoucnu strategické pro Českou republiku. Jde o technickou novinku, která by mohla snížit emise v ovzduší a zmírnit tak globální oteplování. Technologie jsou zatím využívány hlavně v USA a Norsku. Vědci ale předpokládají, že se postupně rozšíří do dalších zemí. ČTK to dnes řekl děkan přírodovědecké fakulty univerzity Jaromír Leichmann.

Oxid uhličitý vzniká ve velké míře především při provozu elektráren spalujících uhlí. Vědci se domnívají, že se stav ovzduší zhoršuje natolik, že působí globální oteplování. Proto v zahraničí vyvinuli technologii na zachycování a ukládání oxidu.

U velkých zdrojů znečištění, tedy u elektrárenských komínů technologie oxid zachytí. Tento plyn je následně stlačen do kapalného stavu a je uložen do vhodného geologického podloží, nejméně 900 metrů pod zem. Zůstává tam kapalný a nepůsobí podle nejnovějších zjištění žádnou zásadnější ekologickou zátěž.

Univerzita pracuje na projektu, jehož cílem je shromáždit k této technologii co nejvíce dat. Připravuje výstavy, diskuse a semináře, jejichž cílem pak bude k nim vytvořit celospolečenskou diskusi k tématu. Výstava technologii dnes začala ve vestibulu brněnské hvězdárny na Kraví Hoře. Potrvá až do 27. dubna.

"Společnost musí o této technologii vědět, a to lze jen na základě získaných dat, které shromáždíme. Bude pak na politické reprezentaci země, zda jednou rozhodne vydat se touto cestou a technologii využít," řekl ČTK politolog a děkan fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Břetislav Dančák.

Projekt univerzity přijde na devět milionů korun, přičemž sedm milionů hradí tzv. norské fondy a zbytek stát.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí