zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dobrovolníci opět uklízeli Česko

20.04.2015
Odpady
Ekologické vzdělání a výchova
Šlendryján
Dobrovolníci opět uklízeli Česko

Překvapilo Vás o tomto víkendu množství igelitových pytlů naplněných odpadem rozesetých ve městech a okolo komunikací ve všech koutech republiky?

Není se čemu divit. Přes 30 000 dobrovolníků sesbíralo zhruba 800 tun odpadů při druhému ročníku dobrovolnické akce Ukliďme Česko, jejíž hlavní část proběhla o tomto víkendu. Díky příznivému počasí překonal zájem veřejnosti o pořádek a čistotu v našich městech a přírodě i očekávání pořadatelů akce ze spolku Ekosmák.

,,Očekávali jsme letos po loňských zkušenostech zhruba pětistovku organizátorů místních akcí a na tento počet jsme měli nadimenzovanou i materiální podporu. To, že celkový počet úklidů byl téměř dvojnásobný, nás příjemně překvapilo a ještě více si ceníme nárůstu počtu účastníklamaů jednotlivých akcí. Zatímco při loňském ročníku byl průměrný počet účastníků kolem 20, letos překročil 35 dobrovolníků. Svědčí to o skvělé práci místních organizátorů, kteří přípravě úklidů věnovali svůj čas a energii a kteří jsou základním stavebním kamenem celé akce," sdělil nám jeden z pořadatelů Radek Janoušek. ,,Součástí letošního ročníku byl i sběr vysloužilého elektra do červených kontejnerů společnosti ASEKOL, počet lidí, kteří si doma udělali jarní úklid a zbavili se nepotřebných spotřebičů, však neevidujeme", dodává Janoušek. Reporty z jednotlivých úklidů z řady míst včetně fotografií úklidových týmů jsou již nyní k dispozici v interaktivní mapě úklidů pod odkazem www.UklidmeCesko.cz/map.

Samotná akce Ukliďme Česko ale ještě nekončí. Během zbytku měsíce dubna proběhne zhruba stovka úklidů, které se z různých důvodů nemohly uskutečnit dříve, na začátku května pak odstartuje fotosoutěž snímků pořízených během úklidových akcí. ,,Je až neuvěřitelné, co vše se dá při nalézt při rozebírání černé skládky, nebo i při pochůzkovém úklidu, proto jedna ze čtyř soutěžních kategorií nese název ,,Kuriozita", vysvětluje další z pořadatelů Miroslav Kubásek. Hlasování veřejnosti o výhercích jednotlivých kategorií bude probíhat vždy jeden týden v měsíci květnu na facebookovém profilu akce.

Nemohli jste se zúčastnit letošních úklidů? Nevadí! Pro všechny, kterým není lhostejný stav prostředí, ve které žijeme, je tu mobilní aplikace ZmapujTo, pomocí které mohou hlásit výskyt nejen černých skládek, ale i řady dalších nešvarů a problémů ve svém okolí. Tato hlášení se dostanou jednak k příslušným obcím, jejichž území se týkají, mohou být také využita pro příští ročník úklidové akce Ukliďme Česko...

brno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí