zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Míra elektrosmogu v posledních letech roste

15.03.2015
Zdraví
Míra elektrosmogu v posledních letech roste

Produkce elektrosmogu - elektromagnetického záření o nízkých i vysokých frekvencích - dlouhodobě exponenciálně roste s rozšířením elektronických zařízení a rostoucím objemem bezdrátově přenesených dat. Intenzita elektrosmoguse zvyšuje tak rychle, že lze jen obtížně předvídat dopady jeho dlouhodobého vlivu na lidské zdraví.

Mezi hlavní zdroje elektromagnetického záření patří elektrické rozvody a spotřebiče v domě, ale také zdroje vysokých frekvencí jako například vysílače mobilního signálu nebo wifiroutery. Přestože elektrosmog není vidět, jeho intenzita se dá změřit přístroji, které zobrazují hodnoty elektromagnetického pole v různých frekvencích.

V roce 2008 byly v ČR paradoxně stanoveny nižší limity pro bezpečné působení elektromagnetických polí na člověka. Problémem může být různá míra elektrosmogu v prostředí, kterou lze bez měření v konkrétním místě jen těžko odhadnout. ,,Například z některých vysílačů mobilních operátorů se vlny nešíří rovnoměrně, ale směrově. Často se tak setkáváme s případy, kdy je hodnota elektrosmogu v bezprostřední blízkosti vysílače nižší, než ve vzdálenosti desítek metrů od stejného zdroje," upozorňuje Eduard Rovnaník, technický poradceProfibaustoffe CZ, který se problematikou elektrosmogu zabývá. ,,Navíc dochází k prolínání záření z více zdrojů, což může u citlivých lidí vyvolávat například narušení biorytmu. To má za následek mimo jiné poruchy spánku a zvýšenou náchylnost k depresím" dodal Rovnaník.

Jak se chránit? Vystavení se elektrosmogu a jeho účinkům se nelze v dnešní době zcela vyvarovat. Pokud například člověk pracuje denně v kanceláři a bydlí v panelovém bytě, kde mohou být až desítky aktivních wifi sítí, nemůže elekrosmog zcela eliminovat. Nejjednodušší a zároveň nejúčinnější je se před elektrosmogem chránit alespoň během spánku.Mezi nejběžnější ochranné systémypatří speciální omítky, které umí elektromagnetické záření účinně odstínit. Dají se aplikovat jak v interiérech jako omítková stěrka, tak i jako vrstva vnější fasády. ,,Interiérová aplikace je vhodná zejména v bytech, kde člověk nemůže ovlivnit složení fasády. Použití ochranného systému ProfiFaradayus snižuje podle měření intenzitu elektrosmogu až o 99 %," uvedl Rovnaník.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí