zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vyjednávači připravili návrh příští smlouvy o ochraně klimatu

17.02.2015
Klimatické změny
Politika
Vyjednávači připravili návrh příští smlouvy o ochraně klimatu

Vyjednávači z téměř 200 zemí dnes schválili návrh příští smlouvy o ochraně klimatu. Přelomový dokument, který by měl být schválen letos v prosinci v Pařížim má 86 stran, ačkoli původní verze k diskuzi jich měla pouze 38. Každá země totiž do návrhu nyní zapracovala své připomínky tak, aby odrážely její přání.

Základní dokument ale podle agentury Reuters obsahuje výrazně odlišné varianty návrhů na opatření určená ke zpomalení klimatických změn. Zatímco jedna varianta předpokládá postupné snižování emisí skleníkových plynů do roku 2050, jiná hovoří o tom, že by tyto emise měly "co nejdříve" dosáhnout maxima.

Během týdenního jednání v Ženevě dokument nabobtnal do zmíněných 86 stran, což podle agentury AP zklamalo delegáty Evropské unie. Podle jiných delegátů je ale zásadní, aby měly všechny země pocit, že byly zohledněny jejich názory.

Od konečné pařížské dohody se nedá očekávat, že zastaví změnu klimatu, ale měla by být první, jejímž prostřednictvím se všechny země zavážou, že v tomto směru něco podniknou. Předchozí Kjótský protokol se nevztahoval například na Čínu, Indii a další rozvíjející se země a nepodepsaly jej Spojené státy.

Kjótský protokol, přijatý v prosinci 1997 v japonském Kjótu, si kladl za cíl snížit emise vybraných sloučenin v průměru o 5,2 procenta v porovnání s rokem 1990. Koncem roku 2012 byla platnost Kjótského protokolu prodloužena do roku 2020, kdy by měla začít platit nová klimatická dohoda.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí