zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přepočet množství skleníkových plynů

26.01.2015
Energie
Ovzduší
Firemní ekologie
Přepočet množství skleníkových plynů

Dotaz ohledně přepočtu spotřebované elektrické energie na množství vzniklých skleníkových plynů...

Dotaz:
Dobrý den,

chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně přepočtu spotřebované elektrické energie na množství vzniklých skleníkových plynů. Nemohu nikde najít přepočítávací faktory. Vím že přepočítávací faktory pro paliva jsou uvedeny v inventarizační zprávě, která vychází každý rok. Existuje ještě jiný dokument uvádějící další faktory a je tento faktor (pro přepočet el. energie) také měněn každý rok? Tuším správně, že tento faktor souvisí s množstvím vyrobené energie obnovitelnými zdroji?


Děkuji za odpověď


Odpověď:

Podle čl. 31 odst. 1 nařízení (EU) č. 601/2012 o monitorování a vykazování emisí skleníkových plynů platí, že stanoví-li provozovatel výpočtové faktory jako standardní hodnoty, použije v souladu s požadavkem příslušné úrovně přesnosti podle příloh II a VI nařízení některou z následujících hodnot:

a) standardní a stechiometrické faktory uvedené v příloze VI;

b) standardní faktory používané členským státem pro podání národní inventury sekretariátu Rámcové úmluvy Organizace spojených národů o změně klimatu;

c) hodnoty uváděné v literatuře schválené příslušným orgánem, včetně standardních faktorů publikovaných tímto orgánem, které jsou kompatibilní s faktory uvedenými pod písm. b), které jsou však reprezentativní pro více rozčleněné zdroje toků paliva;

d) hodnoty uvedené a zaručené dodavatelem materiálu, pokud může provozovatel prokázat ke spokojenosti příslušného orgánu, že obsah uhlíku vykazuje 95 % interval spolehlivosti s odchylkou ne více než 1 %;

e) hodnoty založené na dříve provedených analýzách, pokud může provozovatel prokázat ke spokojenosti příslušného orgánu, že jsou tyto hodnoty reprezentativní pro budoucí šarže stejného materiálu.

Standardní faktory používané členským státem pro podání národní inventury sekretariátu Rámcové úmluvy Organizace spojených národů o změně klimatu podle čl. 31 odst. 1 písm. c) nařízení zveřejňuje na svých webových stránkách jako výňatek z národní inventarizační zprávy (NIR - National Inventory Report) z roku 2014 ministerstvo životního prostředí pod následujícím odkazem:

http://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/vypoctove_faktory_emise_2014/$FILE/oeok-NIR_vypocetni_faktory-20140101.pdf

Tyto informace jsou zveřejněny také na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu, který národní inventarizační zprávu zpracovává pod odkazem:

http://www.chmi.cz/files/portal/docs/uoco/oez/ets/ets_ta_cz.html

Pro informaci zasílám také odkaz na Obecné pokyny Evropské komise pro zařízení k Nařízení o monitorování a vykazování emisí skleníkových plynů umístěné na stránkách ministerstva životního prostředí pod odkazem:

http://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/monitorovani_vykazovani_emisi_stacionarni_zarizeni/$FILE/oeok-metodicky_%20pokyn_1_20130101.pdf

Autor: Mgr. Pavla Bejčková,

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí