zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

O nádobu na třídění bioodpadu projevilo v Liberci zájem 400 lidí

11.12.2014
Bioodpady
O nádobu na třídění bioodpadu projevilo v Liberci zájem 400 lidí

O speciální nádoby na třídění bioodpadu v Liberci projevilo zájem 400 domácností, hlásit se mohly do konce listopadu. Příští rok na jaře by mělo po stotisícovém městě přibýt celkem 500 hnědých popelnic. Radnice se ale neobává, že by pro zbytek nezamluvených nádob nezískala uplatnění. "Počítáme s tím, že řada lidí se přihlásí až po zimě při jarním úklidu. Pokud budou ještě nějaké volné, tak jim vyhovíme," řekla dnes ČTK mluvčí radnice Zuzana Minstrová.

Radnice předpokládá, že hnědé popelnice využijí zejména majitelé rodinných domů a zahrádek. Nádoby bude město lidem rozvážet během jarních měsíců příštího roku. "Za jejich umístění i pravidelné vysypávání, tedy svoz bioodpadu, nebudou lidé platit nic navíc," upozornila mluvčí.

Do popelnic o obsahu 120 litrů budou moci lidé vyhazovat biologicky rozložitelné zbytky z domácnosti, například ovoce, zeleninu, skořápky, čajové sáčky, peří, chlupy nebo shrabanou trávu, plevel či listí.

Od Nového roku budou obce a města muset vedle sběru papíru, plastů a skla zajistit i třídění bioodpadu. Liberecká radnice ho testuje od roku 2009. "Hnědých popelnic jsme zatím umístili asi 90. Jsou převážně ve čtvrti Lidové sady," zmínila Minstrová. K tomu město na jaře a na podzim přidává ještě velkoobjemové kontejnery hlavně na zelený odpad ze zahrad. Bioodpad mohou lidé odvézt i do sběrných dvorů v Ampérově ulici a v ulici Dr. Milady Horákové. V příštích letech se chce radnice zaměřit i na sídliště, pro které sběr bioodpadu prostřednictvím malých popelnic není nejlepším řešením.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
16
9. 2020
16-18.9.2020 - Konference
Náměšť nad Oslavou - CETT (areál ZERA - Zemědělská a ekologická regionální agentura, z.s. )
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí