zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vánoční přípravy i Vánoce samotné lze prožít v souladu s přírodou

06.12.2014
Obecné
Vánoční přípravy i Vánoce samotné lze prožít v souladu s přírodou

Stačí málo a Vánoce lze prožít v pohodě a bez zbytečného drancování přírody...

Vánoční svátky a přípravu na ně lze prožít s ohledem na životní prostředí. Na to se zaměřuje dnes vydaný, nový informační materiál ,,Vánoce nazeleno Na Ježíška s důvtipem". Ekologičtí poradci z Ekologického institutu Veronica v něm popisují, že i docela prosté změny v našich zvyklostech mohou zmírnit dopady našich vánočních příprav.

,,Abychom advent a vánoční svátky prožili k přírodě šetrněji, stačí poměrně málo: při přípravě vánoční tabule lépe plánovat co opravdu spotřebujeme, na nákupy chodit s rozmyslem a vlastní taškou, při výběru dárků a stromečku se zamyslet nad jejich původem," říká Jana Lebedová, z Ekologického institutu Veronica.

Je řada možností jak pořídit dárky, které znamenají malou nebo žádnou zátěž pro životní prostředí, nebo takové, které pomohou i jiným. Právě takové alternativy se snaží zájemcům přiblížit nový materiál. Nejmenší, co se dá udělat, je nákup výrobků ze svého regionu a z přírodních materiálů či surovin. Pokud lidé trochu přizpůsobí své (před)vánoční zvyky, mohou si místo nejnovějšího mobilu nadělit více času pro své blízké, třeba ve formě společného výletu nebo poukazu na hlídání dětí.

,,Nezapomínejme také na dárky, které mají další pozitivní efekt, například výrobky chráněných dílen, podporující zdravotně či mentálně postižené, nebo dárky, které prospějí lidem, zvířatům či přírodě v nouzi," dodává Jana Lebedová. Brožurka poskytuje i náměty k zamyšlení nad tím, jaké jsou odpady a dopady vánoční pohody, a některé nápady, jak třeba právě hromadění odpadů zamezit. Podpora dobročinnosti, promyšlené nákupy, recyklace materiálů a důraz na čas strávený se svými blízkými namísto v obchodních domech, to je to hlavní předávané poselství.

Stačí málo a Vánoce lze prožít v pohodě a bez zbytečného drancování přírody.

Brožurka, obsahující tyto a mnohé další tipy na ekologičtěji prožité Vánoce, je k dostání v sídle Ekologického Institutu Veronica na Panské 9 v Brně nebo v elektronické podobě na webu www.veronica.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí