Dne 19. listopadu 2014 vyšel ve Sbírce zákonů zákon č. 257/2014 Sb., kterým se mění zákon č. 383/2012 Sb., o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, a další související zákony.
Zákon nabude účinnosti 1. ledna 2015.
Cíle novely jsou následující:
Nařízení Komise (EU) č. 389/2013 nově uložilo členským státům zajistit, aby provozovatelé mohli vracet na alokační účet EU bezplatné povolenky, které obdrželi neoprávněně. Jedná se o případy, kdy provozovatel včas neoznámí podstatnou změnu v provozu zařízení a nepředá ověřené údaje o emisích, a v důsledku toho mu je přiděleno a následně správcem rejstříku vydáno větší množství bezplatných povolenek, než na kolik má na základě skutečných emisí nárok.
Provozovatel má podle platného znění zákona č. 383/2012 Sb. povinnost oznámit ministerstvu životního prostředí každou změnu údajů uvedených v povolení k emisím skleníkových plynů do jednoho měsíce, respektive nejpozději do konce kalendářního roku, ve kterém došlo ke změně (§ 4 odst. 1 zákona č. 383/2012 Sb.). To znamená, že má povinnost poskytnout veškeré údaje o změně provozu zařízení a změně množství emisí ze zařízení. Tyto údaje mohou mít mimo jiné vliv na množství povolenek, které mají být provozovateli zařízení bezplatně přiděleny. Dojde-li k rozsáhlému snížení kapacity zařízení nebo k částečnému ukončení provozu zařízení, má provozovatel zařízení povinnost předat ministerstvu ověřené údaje o emisích a na jejich základě ministerstvo rozhodne o snížení množství bezplatných povolenek pro přidělení od roku následujícího po roce, v němž došlo k rozsáhlému snížení kapacity zařízení nebo k částečnému ukončení provozu zařízení (§ 11 odst. 5 zákona č. 383/2012 Sb.).
Pokud provozovatel změny v provozu zařízení neoznámí v termínech stanovených zákonem a nepředá ověřené údaje o emisích, může na konci února následujícího roku dojít k situaci, kdy mu národní správce rejstříku, na základě rozhodnutí ministerstva životního prostředí vycházejícího z neaktuálních údajů o emisích ze zařízení, vydá větší množství povolenek, než které provozovateli na základě skutečných emisí ze zařízení náleží. Do 15. března každého roku však musí provozovatelé předložit ministerstvu ověřený výkaz o množství emisí ze zařízení (§ 15 odst. 5 zákona č. 383/2012 Sb.). V případě, že by se na základě ověřeného výkazu o emisích zjistilo, že v předchozím roce došlo ke změně provozu zařízení, která má vliv na emise ze zařízení, a provozovatel tuto změnu ministerstvu neoznámil a bylo mu přiděleno více povolenek, než na kolik měl nárok, je třeba zjednat nápravu. Ministerstvo v takovém případě dle novely vydá rozhodnutí o snížení přídělu povolenek a provozovatel bude muset neoprávněně nabytou část povolenek vrátit na alokační účet EU (účet Evropské komise v centrálním rejstříku EU).
Novela stanoví povinnost provozovatele vrátit povolenky, které mu byly neoprávněně přiděleny a vydány, a pro případ, že by tak neučinil, stanoví pokutu, kterou může ministerstvo životního prostředí provozovateli uložit.
Ověřovatelé budou nadále muset mít pro výkon své činnosti pouze akreditaci od Českého institutu pro akreditaci, která je udělována na základě prokázání odborné způsobilosti v souladu s nařízením Komise (EU) č. 600/2012. Udělování autorizace v současné době představuje nadbytečnou administrativu a znevýhodňuje tuzemské subjekty, protože podle přímo použitelného nařízení Komise (EU) č. 600/2012 mohou v ČR vykonávat činnost ověřovatelů i zahraniční subjekty, a to pouze na základě akreditace získané ve svém členském státě.
Nadále tedy bude vybírán pouze jednorázový správní poplatek za vydání povolení k emisím skleníkových plynů (ve výši 10 000 Kč). Poplatek za změnu povolení představuje neadekvátní náklady vzhledem k tomu, že provozovatel často musí v důsledku evropských pravidel monitorování a vykazování emisí měnit povolení i několikrát ročně a samotná změna povolení není náročnou administrativou.
Jedná se o adaptaci na nařízení Komise (EU) č. 389/2013. Národní správce rejstříku obchodování s povolenkami, kterým je v případě České republiky OTE, a.s., má nově plnit řadu povinností v souvislosti s bojem proti praní špinavých peněz a financování terorismu.