zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plynový turbo kotel si příští rok již nekoupíte, legislativa preferuje kotle kondenzační

19.12.2014
Vytápění, zateplení
Plynový turbo kotel si příští rok již nekoupíte, legislativa preferuje kotle kondenzační

Příští rok již na evropském, a tedy i českém trhu nebude možné vyrábět a také prodávat plynové turbo kotle.

Nařízení Evropské komise č. 813/2013 zakazuje od září 2015 výrobu a prodej plynových turbo kotlů, přičemž výrobci mohou po tomto datu pouze vyprodat stávající skladové zásoby. Zájemci o plynový turbo kotel si tak musejí s koupí pospíšit, nebo zvolit dražší, ale mnohem úspornější kotel kondenzační.

V rámci podpory úspornějších a ekologičtějších technologií vytápění zpřísňuje evropská i česká legislativa požadavky na emise plynových kotlů. Od září příštího roku nebude možné na území Evropské unie vyrábět a prodávat běžné plynové kotle s nuceným odtahem spalin, takzvané turbo kotle. Jejich emise totiž nebudou vyhovovat přísnějším legislativním limitům. Neznamená to však, že turbo kotel v druhé polovině roku už nebude možné koupit, protože dodavatelé budou moci vyprodat své skladové zásoby.

,,Důvodem zákazu výroby a prodeje turbo kotlů jsou příliš vysoké emise oxidu uhelnatého a oxidů dusíku. Již dnes některé běžně prodávané méně kvalitní turbo kotle nesplňují současné emisní požadavky Zákona o ochraně ovzduší číslo 201/2012," popisuje situaci na trhu Roman Švantner ze společnosti ENBRA, která se mimo jiné zabývá prodejem, instalací a servisem otopné techniky. ,,Zákon požaduje u plynových spotřebičů maximálně 120 mg oxidů dusíku a 100 mg oxidu uhelnatého na m3 spalin. Kondenzační kotle těmto limitům bez problémů vyhovují, některé turbo kotle však nikoli," doplnil Švantner.

Požadavky na emise a zákaz výroby turbo kotlů specifikuje nařízení Evropské komise č. 813/2013 a také Zákon o ochraně ovzduší č. 201/2012. Evropská i česká legislativa navíc počítá s dalším zpřísněním emisních norem. Emise plynových kotlů by proto od roku 2018 měly obsahovat maximálně 65 mg/m3 oxidů dusíku (NOx) a 80 mg/m3 oxidu uhelnatého (CO). I přes přísnější legislativní požadavky si ale majitelé starších kotlů stále budou moci nový turbo kotel instalovat. Podmínkou je však vyhovující stav spalinových cest. V opačném případě bude možné starý kotel nahradit pouze kotlem kondenzačním.

Cílem zpřísnění požadavků na emise a ekodesign plynových spotřebičů je podpora kondenzační technologie ohřevu. Kondenzační kotel využívá pro ohřev vody rovněž zbytkové teplo vzniklé kondenzací plynných spalin. Díky tomu dosahuje účinnosti až 109 % a má velmi úsporný provoz. ,,Kondenzační plynový kotel je sice cca 2x dražší než běžný turbo kotel, je však velmi úsporný. Vyšší náklady na pořízení kondenzačního kotle v porovnání s běžným plynovým kotlem se majitelům vrátí zhruba za dva až čtyři roky provozu, v závislosti na roční spotřebě plynu," uvedl Roman Švantner ze společnosti ENBRA. ,,Investici do kondenzačního kotle mohu jednoznačně doporučit. Je též nanejvýš vhodné upravit celý topný systém pro maximální využití kondenzační technologie. Zákazníci, kteří přesto chtějí levný turbo kotel, si budou muset s jeho koupí příští rok pospíšit," doplnil Švantner.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
7
4. 2020
7.4.2020 - Seminář, školení
Praha, Hotel Tristar - Congress
CHEMELEONI s.r.o.
21
4. 2020
21-22.4.2020 - Seminář, školení
Konferenční místnost hotelu A-SPORT
INISOFT s.r.o.
22
4. 2020
22.4.2020 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí