zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kombinovaná přeprava zboží zažila loni další růst

14.01.2015
Doprava
Kombinovaná přeprava zboží zažila loni další růst

Kombinovaná přeprava (KP) zažívá v posledních letech výrazný boom.

Její rostoucí význam lze nejlépe dokumentovat stále se zvyšujícím podílem na celkové nákladní přepravě. Zatímco v roce 1995 byl tento podíl jen 0,55 procenta (včetně započtení přeprav v rámci systému Ro-La, který od roku 2004 není na území ČR provozován), podle předběžných výsledků nákladní přepravy za rok 2013 se zvýšil podíl KP na 2,55 procenta. Ve srovnání s některými západoevropskými státy je tento podíl ale stále relativně malý.

Obdobně tento trend zvyšujícího se podílu KP je i v porovnání s celkovou železniční nákladní přepravou. V roce 1995 byl tento podíl (v hrubých tunách) zhruba 3,5 procenta (včetně započtení přeprav v rámci systému Ro-La) či přibližně 1,1 procenta (nedoprovázená KP - bez systému Ro-La). V roce 2005 to bylo již 6,24 procenta (nedoprovázená KP - systém Ro-La již nebyl na území ČR realizován). Za rok 2013 pak podle předběžných výsledků tento podíl již výrazně překonal desetiprocentní hranici a dosáhl hodnoty 13,3 procenta. Obdobně se zvyšuje i podíl KP vyjádřený v čistých tunách. Jen pro informaci - všechny statistické údaje nákladní přepravy za rok 2013 jsou zatím předběžné, výsledky KP jsou již konečné.

Meziroční nárůsty nedoprovázené KP

Od roku 2004 se v ČR provozuje pouze nedoprovázená KP. O doprovázené KP se dá hovořit jen v minulém čase. První linka doprovázené KP systému Ro-La (přeprava silničních vozidel a silničních souprav na železničních vozech) byla provozována na trase České Budějovice - Villach (jižní Rakousko) od září 1993 do května 1999. Druhá linka Ro-La pak jezdila na trase Lovosice - Drážďany (Sasko) od září 1994 do června 2004. Provoz linky Lovosice - Drážďany byl ukončen v červnu 2004 z důvodu jejího malého využití, respektive nezájmu silničních dopravců v důsledku liberalizace mezinárodní silniční dopravy po vstupu ČR do EU. Dále na:http://www.dnoviny.cz/kombinovana-doprava/kombinovana-preprava-zbozi-zazila-loni-dalsi-rust

ZDROJ: www.dnnoviny.cz, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí