zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podpora bioplynových stanic vyšla na více než 20 miliard korun

30.09.2014
Bioplynové stanice
Podpora bioplynových stanic vyšla na více než 20 miliard korun

Bioplynové stanice už v Česku produkují více elektřiny než solární panely. Zatímco z bioplynových stanic to loni bylo 2134 gigawatthodin (GWh), z fotovoltaiky pouze 2070 GWh. Píše to tabletový týdeník Dotyk. Podle něho obdobný trend pokračuje i letos, což potvrdilo ministerstvo průmyslu. ČR je v počtu výroben bioplynu už páté v Evropě.

Podle výpočtu týdeníku bylo do roku 2013 z veřejných zdrojů na podporu bioplynových stanic vyplaceno více než 20 miliard Kč. Přes 16,5 miliardy korun získaly projekty od roku 2004 na provozní dotace, dalších zhruba 3,5 miliardy korun přišlo na dotacích investičních z operačních programů EU. K tomu lze ještě připočítat i letošní provozní dotace, jež výrazně přesáhnou šest miliard.

Přestože stát po kauze s předotovanými solárními elektrárnami provozní dotace na nové projekty zelené energie stopnul, týdeník Dotyk zjistil, že v připravované tzv. "velké novele" energetického zákona se opět podpora novým bioplynkám objevila.

"Má jít údajně o malé bioplynové stanice založené na odpadových zdrojích. Nicméně náš Energetický regulační úřad může kontrolovat jen doklady, fyzicky nejsme schopni zjistit, z čeho se bioplyn skutečně vyrábí," uvedl místopředseda Energetického regulačního úřadu Martin Laštůvka. Novela je v gesci ministerstva průmyslu a obchodu.

Celková podpora obnovitelných zdrojů v Česku zatím stála přibližně 200 miliard korun. A v následujících zhruba 15 letech se suma při dosavadním trendu zvýší o dalších zhruba 670 miliard, upozorňuje na základě svých propočtů týdeníku Dotyk, které potvrdil i Energetický regulační úřad.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Institut Cirkulární Ekonomiky
29
6. 2020
29.6.2020 - Ostatní akce
https://www.ciraa.eu/event/cirkularni-ekonomika-ve-stavebnictvi/#tickets
1
10. 2020
1.10.2020 - Seminář, školení
hotel Hesperia
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí