zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zadržování vody v krajině je klíčové pro udržitelnost vodních zdrojů v České republice

03.10.2014
Voda
Zadržování vody v krajině je klíčové pro udržitelnost vodních zdrojů v České republice

Přední firmy, které cíleně propojují své podnikání s ochranou životního prostředí, se rozhodly vtáhnout do diskuze o udržitelném nakládání s vodními zdroji zástupce státu, odborníky z výzkumných ústavů a nevládní organizace. Diskuzní kulatý stůl ,,Péče státu o vodní zdroje a voda v krajině" pořádala renomovaná platforma Byznys pro společnost, v rámci které pracuje expertní skupina firem Firmy a voda, a agentura Publicon. Z debaty vyplynulo, že pozitivním trendem v České republice je stále šetrnější nakládání s vodou ve firmách. " Společnými strategickými cíli odpovědných firem je dlouhodobé měření a vyhodnocování spotřeby vody ve výrobě, její snižování a informování a vzdělávání zaměstnanců a veřejnosti," říká Klára Matasová, specialistka na udržitelnost životního prostředí a vedoucí pracovní skupiny firem Firmy a voda z platformy Byznys pro společnost.

Vhodným příkladem může být společnost Heineken, která se snaží celosvětově vyrábět pivo s nejnižší spotřebou vody." Máme velmi propracovaný systém měření, díky kterému se nám daří každoročně snižovat jednotkovou spotřebu vody," potvrdil Jiří Hauptmann z pivovarů Heineken.

Byznys a stát se shodli v tom, že z pohledu širší ochrany vodních zdrojů je klíčové věnovat v budoucnu pozornost zejména zásobám podzemních vod. ,,Je potřeba soustředit se na zpomalení a zadržení vody v krajině. To ale nepůjde bez spolupráce všech zainteresovaných subjektů, včetně široké veřejnosti," potvrdil Pavel Punčochář, vrchní ředitel Sekce vodní hospodářství z Ministerstva zemědělství.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí