zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mezinárodní dobrovolníci opět pomůžou zlepšit prostředí v Karlovarském kraji

02.08.2014
Ekologická dovolená, cestování
Mezinárodní dobrovolníci opět pomůžou zlepšit prostředí v Karlovarském kraji

Mezi 3. a 16. srpnem proběhne již podeváté mezinárodní dobrovolnický projekt u Otročína v Karlovarském kraji, který má za cíl zlepšit životní prostředí v regionu. Projekt pořádá INEX - Sdružení dobrovolných aktivit (INEX - SDA) spolu se Svazem obcí Slavkovský les.

Dvanáct mladých lidí - převážně studentů z různých zemí Evropy - se rozhodlo věnovat dva týdny svých prázdnin mezinárodnímu dobrovolnictví. Dříve byl projekt otevřený jen pro účastníky ze zemí střední Evropy, letošní novinkou ale je rozšíření i o účastníky z jiných zemí, kterých je pět. Z nabídky projektů z celé České republiky si vybrali projekt v Otročíně a okolí, který je specifický tím, že práce probíhají každý den na jiném místě. Cílem je pomoci zlepšit prostředí v obcích, které to v regionu potřebují nejvíce. Práce budou spočívat například v opravě historické cesty nedaleko obce Vidžín, v čištění rybníků a lesů či v udržování místní botanické zahrady.

Hlavním rysem projektu je dobrovolnická činnost, ovšem jeho nedílnou součástí je také poznávání jiných kultur a míst. Proto je pro mezinárodní dobrovolníky připraven i bohatý volnočasový program, který je má seznámit se zajímavostmi a památkami v regionu a také zprostředkovat setkání s místními obyvateli. Vzájemné poznávání a obohacování vede k přátelským vztahům, které celkově přispívají k toleranci mezi kulturami.

Mezinárodní dobrovolnické projekty jako tento každoročně pořádá nevládní nezisková organizace INEX-SDA, která v oblasti dobrovolnictví působí již od roku 1991. Mimo pořádání dobrovolnických pobytů na území České republiky organizace zprostředkovává podobné projekty po celém světě. "Každým rokem vysíláme na krátkodobé či dlouhodobé projekty do zahraničí kolem 700 dobrovolníků a pro 400 zahraničních zajišťujeme pobyt v Česku. Cílem činnosti organizace je umožňovat lidem, aby prostřednictvím dobrovolné práce pomáhali tam, kde je to zrovna potřeba, a věnovali svůj čas aktivitám, které obohatí jak jejich okolí, tak je samotné," vysvětluje koordinátorka mezinárodních dobrovolnických projektů v ČR Renata Lupačová.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí