zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dubaj postaví turistům klimatizované město

30.07.2014
Energie
Ekologická dovolená, cestování
Dubaj postaví turistům klimatizované město

Stížnostem na těžko snesitelné letní teploty, které řeší sousední Katar v souvislosti s pořádáním fotbalového mistrovství, se dubajský vládce Muhammad bin Rašíd al-Maktúm rozhodl čelit radikálně. V rámci jednoho ze svých nejambicióznějších projektů nechá klimatizovat nejen budovy, ale i celé ulice, parky a veřejná prostranství v Dubaji.

"První město světa s kontrolovanou teplotou," jak ho šajch al-Maktúm tento měsíc představil, bude mít rozlohu přes čtyři kilometry čtvereční.

Prostor bude zastřešen průhledným odklápěcím krytem, který se bude v chladnějších zimních měsících otevírat. Projekt, jehož cenu odhadují developeři na víc než šest miliard dolarů, je zaměřen především na turisty - Dubaj chce s jeho pomocí docílit toho, aby se stala celoroční destinací.

Letním čtyřicetistupňovým teplotám se lidé vyhnou pobytem pod klimatizovanou střechou, která propojí přes sto hotelů, budoucí největší obchodní dům světa "Mall of the World", nemocnice, nákupní a kulturní čtvrti, stejně jako sedm kilometrů ulic.

"Zelená" Dubaj

Energeticky náročné projekty zaměřené na konzum ale v Perském zálivu stále častěji vyvolávají nesouhlas ekologů. Právě používání klimatizace přispívá k tomu, že země v této oblasti mají jedny z největších spotřeb elektřiny na světě - kromě Spojených arabských emirátů jsou to především Kuvajt a Katar.

Přimět své obyvatele šetřit se bohatým monarchiím příliš nedaří. Zásoby ropy však zároveň rychle ubývají. V módě tak začíná být stavění "zelených budov".

K nim má patřit jak "Mall of the World", jehož detailní technické plány zatím nebyly zveřejněny, tak například vesnice budovaná pro výstavu Expo 2020. Dubaj slibuje, že polovina její energetické spotřeby bude pokrývána z obnovitelných zdrojů, zejména ze sluneční energie.

"Potenciál solární energie je tu obrovský. Je možné, že jednou pokryje víc než dvojnásobek současné spotřeby elektřiny," řekl Graeme Sims z dubajského regulačního úřadu pro vodu a elektřinu.

Nakolik myšlenku "klimatizovaného města" ocení návštěvníci, zatím není jisté. Společnost Dubai Holding, která ambiciózní projekt řídí, předpovídá miliony návštěvníků ročně.

Sázka na Expo

Dubaj dodnes dluží bankám miliardy dolarů, které musí splácet po splasknutí realitní bubliny v roce 2009. Kanceláře i byty se od té doby prodávají hůře, některé zůstaly prázdné. Sázka na turisty ale Dubaji vychází. Loni přijelo 11 milionů návštěvníků. Rychle stoupá především počet turistů ze zemí východní Asie, Indie a Číny.

Do roku 2020, kdy pořádá výstavu Expo, se chce stát Dubaj nejnavštěvovanějším městem světa.


6,8 mld. USD

bude podle odhadů developerů projekt stát. Jeho celková rozloha je 4,5 čtverečního kilometru.

AUTOR: Lucie Beranová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
CHEMELEONI s.r.o.
21
4. 2020
21-22.4.2020 - Seminář, školení
Konferenční místnost hotelu A-SPORT
INISOFT s.r.o.
22
4. 2020
22.4.2020 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
23
4. 2020
23.4.2020 - Seminář, školení
EA Hotel Populus, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí